Muzea a expozice v Třeboni a okolí
Pokud počasí nepřeje v průběhu Vaší dovolené v Třeboni, vyražte za zážitky, které najdete pod střechou. Rádi Vám v penzionu Amálka poradíme, kam vyrazit.
Krajinou Třeboňska za jednu hodinu
Krajinu Třeboňska můžete navštívit během jedné hodiny v muzea Třeboňska. Navštívíte krajinu, lázně, rybáře a zažijete krásný videovýlet letadlem. Expozici najdete v Třeboňském zámku, vchod je ze zámeckého parku. Ten určitě neminete, na první pohled Vás určitě upoutá.
Muzeum historie a zajímavostí Třeboně
Základem se stala galerie obrazů Františka Líbala, Františka Volfa a Jana Kojana, instalace fotografií Zmizelé Třeboně.
Můžete si prohlédnout expozici Staré školy, tak jak se dříve učilo. V prostoru věže je instalace měšťanského pokoje ze sbírky nábytku původního třeboňského muzea. Muzeum najdete na Masarykově náměstí.
Další muzea v okolí Třeboně
Zde jsme pro Vás připravili přehled dalších zajímavých expozic na Třeboňsku.
Vesnické muzeum v Kojákovicích
Venkovské muzeum a informační centrum Kojákovice je hlavním dokumentačním a informačním centrem Ekomuzea Růže.
Muzeum můžete navštívit od června do srpna, denně mimo čtvrtka od 10:00-17:00 hod.
Stálá expozice muzea Vám představí vesnický život našich předků a tradiční řemesla v jejich historické i současné podobě. Značná část výstavy je věnována nepříliš známému fenoménu, který vesnické prostředí jižních Čech v 19. století silně ovlivnil; emigraci do Ameriky.
Poznáte tak důvody emigrace, její průběh i jednotlivé zajímavé příběhy samotných emigrantů.
Muzeum se nachází jen 8 km od našeho penzionu Amálka
Buškův Hamr
Buškův hamr je dochovalá kovárna na vodní pohon. Nachází se zhruba 15 km na jih od penzionu Amálka v Třeboni, ve směru na Trhové Sviny.
Byl postaven v roce 1780 a je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů v České republice. Uvnitř najdete největší dubový buchar "kobyla" v ČR, jímž hamerníci opracovávali železné výkovky. Váží okolo 300 kg a dokáže kovat rychlostí 150 úderů za minutu.
Expozice Buškův hamr je funkční technickou památkou
Hamr je poháněn třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Za příznivého stavu vody můžete hamr vidět v chodu.
V expozici můžete vidět i jedinečnou kolekci nářadí, které používali hamerníci při své práci. Všechny nástroje ( kladiva, kleště a další) mají velikou historickou hodnotu. Nástroje si totiž každý hamerník vyráběl sám, podle svých představ. Mnohdy pak tyto nástroje mají různé podoby.
Zajeďte se podívat na vlastní oči!
Otevírací doba:
Otevírací doba od 14. května do 29 září.
Po zavřeno, Út - Ne 10:00 - 17:00, prohlídky vždy v celou hodinu, poslední prohlídka v 16:00.
více na www.buskuv-hamr.cz
Buškův Hamr najdete 15 km od penzionu Amálka
Kovárna v Nových Hradech
Nové Hrady doporučujeme jako celodenní tip na výlet na kolech či autem. Je zde spoustu zajímavých míst, které můžete navštívit (např. Terčino údolí). Městečko se nachází 27 km od ubytování Třeboň Amálka.
Uprostřed Nových Hradů, na trase z náměstí na hrad, se krčí kulturní památka - Novohradská kovárna. V objektu najdete plně funkční historickou kovárnu, sbírku kovaného nářadí a tradičních výrobků. Dále malou výstavku na téma kovářství a v neposlední řadě i malý obchůdek s informačním materiálem a originálními suvenýry.
Od roku 2003 pořádají kováři v kovárně "Čertovské kování" a "Velikonoční setkání". Každý druhý rok pořádají také kovářské setkání nebo "Bramborování na kovárně".
Kovárnu najdete před vstupem do hradu, nedaleko hlavního náměstí. Doporučujeme ji určitě navštívit.
Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci
Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím muzea. Nachází se v muzeu Jindřichohradecka, přímo v JH. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.
Muzeum nabízí i další expozice:
- Cechy a řemesla
- Galerie výtvarného umění
- Měšťanská a lidová kultura
- Muzeum má sedm nových expozic v prostorách jezuitského semináře, jehož prostory byly do té doby nevyužity.
Otevírací doba:
leden
pondělí - neděle 08:30 - 12:00
13:00 - 17:00
duben - květen
pondělí zavřeno
úterý - neděle 08:30 - 12:00, 13:00 - 17:00
červen - srpen
pondělí - neděle 08:30 - 12:00, 13:00 - 17:00
Krýzovy jesličky najdete 30 km od ubytování v Třeboni Amálka
Letecké muzeum v Deštné
Expozice Leteckého muzea, kterou vytvořili členové Klubu historie letectví (dále KHL) v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná, je rozdělena na válečnou a poválečnou část.
Z prostor vstupní haly a bývalé šatny vznikly dvě samostatné části, které jsou rozděleny kopií protiletadlového krytu. Vně je nainstalována expozice přibližující osudy čs. válečných letců od odchodu našich vojáků do Polska, následně do Francie a posléze do Velké Británie. Toto období dokumentuje řada trojrozměrných exponátů, včetně vyznamenání, uniforem, modelů a fragmentů z válečných letounů (mj. z B-24 Liberatoru "PP-Y" 311. čs. perutě nalezených na Orknejských ostrovech) a plastikových modelů. V expozici nechybí ani připomínka o našich letcích ve Slovenském národním povstání, včetně návratu čs. letců z východu a západu do osvobozené vlasti.
V další části expozice uvidíte jeden z nejvězších unikátů muzea, motor z Messerschmittu Bf-109 (zapůjčil Ing. Dvořák) a torzo trupu s kabinou Bf-109 (zapůjčeno od kolegů ze Slavičína) a táhla z La-5 FN por. Bohumila Mráze sestřeleného 7.10 1944 na Slovensku (věnoval K. Červený).
V druhé místnosti pak najdete řadu exponátů a dokumentů přibližující sportovní i vojenské čs. letectví od I. republiky po nedávnou současnost. Uvidíte zde větroně Šohaj (zapůjčen od Aeroklubu v J. Hradci), fragmenty z MiGů a jejich součástí (zapůjčil P. Pokorný a řada dalších fandů letectví), Su-7 (dar z letecké základny RČR v Náměšti nad Oslavou), v závěru pak expozici připomínající historii dlouholetého spolupracovníka KHL 153. záchranného praporu v J. Hradci. Díky zájmu veřejnosti, města Deštná i KHL se již nyní uvažuje o rozšíření expozice muzea!
více na www.muzeum.khl-jhradec.cz
Letecké muzeum je vzdálené 40 km od našeho ubytování
Jeho návštěvu doporučujeme spojit s návštěvou dalších zajímavostí na trase, jako je např. zámek Červená Lhota nebo zajímavosti v Jindřichově Hradci.